Góra Parkowa czyli Park Zdrojowy w Krynicy-Zdroju

Wstając rano :) tuż po pysznym śniadaniu na tarasie Gospodarstwa Agroturystycznego "Irys" polecamy wybrać się do Krynicy-Zdroju. Podróż samochodem zajmie ok 30 minut, a jadąc przez Ropki dodatkowym atutem z pewnością będzie górzysty krajobraz. 
Krynica jak każda miejscowość o charakterze turystycznym ma wiele zalet ale trzeba się liczyć także z tym, że w sezonie bywa tam naprawdę tłoczno. Naszym patentem na spokojny spacer wśród drzew jest trasa prowadząca na szczyt Góry Parkowej, która znajduje się w samym sercu miasta - tuż nad Deptakiem. Szczyt o wysokości 741 m n.p.m. to w rzeczywistości jeden wielki Park Zdrojowy, czyli idealne miejsce do relaksu z wieloma pięknymi zakątkami. 
Trasa nie jest szczególnie trudna, prowadzi uroczą, krętą drogą, która w większości została wyłożona kostką. Informacja dla leniuszków - na szczyt można także wyjechać kolejką linowo-terenową w niecałe 3 minuty.



Wycieczkę na Górę Parkową najlepiej zorganizować sobie w upalny dzień. Idąc leśną drogą słońce nie będzie problemem i z pewnością ślicznie rozświetli korony drzew. Na górę jest kilka wejść. My wybraliśmy to obok pomnika Adama Mickiewicza usytuowany u zbiegu Deptaku i Bulwarów Dietla. Na rozgrzewkę wchodzimy po schodach :)


Zaraz za schodami znajduje się tablica informacyjna z wykazem szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności. To super pomysł na wycieczkę dla posiadaczy sprawnych rowerów górskich. Na tablicy widnieją także numery telefonów do wypożyczalni rowerów oraz serwisów, które działają w okolicy.


Teraz już tylko należy kierować się w górę. Jest kilka rozwidleń, ale jeśli będziecie trzymać się tej jednej zasady to nie macie prawa się zgubić. Pomimo, iż park powstał na początku XIX w to układ alejek i ścieżek zachował się do dzisiaj. Wiele z nich jednak odnowiono by były bardziej dostępne i przyjemne dla oka.









Spacerując po Górze Parkowej można napotkać wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia, jak choćby stawy z kaczkami i łabędziami oraz XIX wieczne drewniane altany. Urokliwy Czarny Staw jest siedliskiem płazów będących pod ścisłą ochroną gatunkową.






 Ciekawostka dla zakochanych i nie tylko - na terenie Parku znajduje się Źródełko Miłości 💕 Legenda głosi, że kto napije się wody z tego źródełka będzie miał powodzenie w miłości.



Na samym szczycie Góry Parkowej nie brakuje atrakcji. Można spędzić aktywnie czas w parku Linowym "Mamut", który oferuje aż trzy trasy z różnymi przeszkodami do pokonania. Atrakcje stanowi także wysoka wieża, z której można zjechać dosyć stromym torem przypominającym rynny. W pogodny dzień ze szczytu roztacza się przepiękna panorama Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego, a przy dobrej widoczności także Tatr.




Przy punkcie widokowym można odpocząć na muzycznej ławeczce, która gra utwory Jana Kiepury. Wystarczy nacisnąć guzik. To nasz ulubiony punkt wycieczki na Górę Parkową bo oznacza, że czas na nagrodę :) lody bananowe oferowane w "chatce" obok.


Pokonanie tej trasy - wejście i zejście - zajęły nam ok 2 godziny, ale wszystko zależy ile czasu spędzicie na szczycie i jaką drogę powrotną uda Wam się wybrać :) 
Z pewnością zgłodniejecie więc przed dalszym zwiedzaniem Krynicy-Zdroju można skorzystać z licznej oferty gastronomicznej jaką oferują restauracje na Deptaku. 
Mamy nadzieję, że nabraliście ochoty na spacer. Nie zniechęcajcie się pogodą. Jak wspominaliśmy drogę na szczyt wyłożono kostką więc błota nie będzie. Jesteśmy pewni, że jesienią również jest tam pięknie.




Polecamy!
Gospodarstwo Agroturystyczne "Irys"



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poznaj nas bliżej

Skontaktuj się z nami, aby zarezerwować pobyt wczasowy